پادکست های جنایی فارسی

راهنمای دم دستی برای گوش دادن به پادکست‌های جنایی فارسی

بخش اول

مستانه تابش

 

در یک دنیای موازی من می‌توانستم بازپرس ویژه قتل باشم، شاید هم آن پلیس ساده‌ای که سر نوار را می‌گیرد و جلوی خانه مقتول می‌کشد و مراقب سرک‌کشیدن‌های همسایه‌های ترسیده و اعصاب خردکن است یا شاید هم عکاس فضول یکی از آن مجله‌های زرد انگلیسی که خبرهای قتل و تجاوز و دزدی را با فونت‌های درشت گزارش می‌کنند. 

متاسفانه خبری از دنیای موازی نیست و من هم هیچ‌کدام این‌ها نیستم، اما دروغ چرا، دوست دارم خودم را به عنوان یک کشته‌مرده پادکست‌های جنایی معرفی کنم و بگویم که متخصص قتل هستم. 

در این یادداشت می‌خواهم درباره پادکست‌های فارسی حرف بزنم که مستقیم به جنایت مربوط‌اند. حتم دارم که این فهرست کامل نیست و شاید با سلیقه شما به عنوان شنونده حرفه‌ای پادکست هم جور نباشد، اما مطمئنم که در هر کدام از این پادکست‌ها می‌توانید یک اپیزود پیدا کنید که شنیدنش ضربان قلبتان را بیست، سی تایی بالاتر ببرد. 

 

۱. پادکست جنایی آخرین شاهد   

یک بار به دوستی گفتم که همه ما شانس آوردیم مهدی پورباقی دوزار احساس قاطی روایتش نمی‌کند و ماجرای جنایت را با یک جور لحن یکنواخت و خالی از هیجان تعریف می‌کند، وگرنه که ترومای بعد از شنیدن پادکست آخرین شاهد – به خصوص اپیزودی مثل آبنبات فروش – تا مدت‌ها ولمان نمی‌کرد. 

آخرین شاهد معمولا شنبه شب‌ها منتشر می‌شد و کم پیش می‌آمد که انتشار اپیزودها دیر و زود شود، اما به هر حال آخرین اپیزود این پادکست بهار امسال منتشر شد. هر چند که راوی داستان را نصفه کاره گذاشته و در یک فایل صوتی دو دقیقه‌ای قول داده که «به زودی» قسمت پنجم آخرین پرونده این پادکست یعنی شکارچی منتشر می‌شود، اما هنوز بعد  از چند ماه خبری نیست. 

پرونده‌هایی که در این ۱۰۸ اپیزود پادکست آخرین شاهد بررسی شده‌اند، اغلب مرتبط با قتل‌های خشن یا تجاوزهای منجر به قتل و خیلی وقت‌ها هم درباره قاتل‌های سریالی مثل بی تی کی (BTK) است . 

پورباقی معمولا سراغ داستان‌ها و روایت‌های دست اول رفته که کمتر می‌توان محتوای فارسی درباره‌شان پیدا کرد و این هیجان شنیدن پادکست آخرین شاهد را بیشتر می‌کند. پادکست آخرین شاهد پر از جزییات است، اما اگر دنبال آن مدل داستان‌گویی هستید که همه‌مان از علی بندری در چنل بی دیدیم، خب احتمالا ناامید می‌شوید. یکی از اشکالاتی که بعضی از شنونده‌های این پادکست به راوی می‌گیرند، همین لحن یکنواخت است که حتی وقتی سه، چهار تا جنازه‌ی لت و پار شده روی دست مانده، باز هم تغییر نمی‌کند. 

هر اپیزود پادکست آخرین شاهد معمولا ۳۰ دقیقه است و هر پرونده هم معمولا در بیش از دو اپیزود روایت می‌شود. سایت جالب و کاملا حرفه‌ای و به‌روزی هم دارد که می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره هر کدام از اپیزودها را آنجا پیدا کنید. عیشِ مدام. 

 

۲. پادکست جنون 

شهاب جعفری از سال ۱۳۹۹ تا مهر امسال کج دار و مریز ۱۸ پرونده جنایی را در قالب ۳۶ اپیزود منتشر کرده. البته همه‌ی اپیزودهای جنون به طور مستقیم درباره قتل نیستند و در پرونده‌هایی مثل «باشگاه پسران بیلیونر» ماجرای اصلی از یک کلاه‌برداری شروع می‌شود یا در اپیزودی مثل «اعدامگر؛ کوتوله‌ی خونخوار»، بخشی از تاریخ معاصر حکومت کمونیستی شوروی را می‌شنویم. 

تیم پادکست جنون در سایتشان هم نوشته‌اند که از نظر آنها قرار نیست پرونده‌های جنایی همیشه پر از خشونت، تهوع و خون باشند و تعریف یک معمای جنایی برایشان شبیه قدم‌زدن در مکانی ناشناخته است. 

شیوه‌ی روایت شهاب جعفری جور به نسبت عجیبی پرهیجان است و ممکن است طول بکشد تا به لحنش عادت کنید (لااقل برای من که خیلی طول کشید) هرچند که به قول جواد خیابانی، این مساله چیزی از ارزش‌های شهاب جعفری و پادکست حرفه‌ای‌اش که تازگی‌ها کانال یوتیوب «جنون ادواری» هم به آن اضافه شده، کم نمی‌کند.  

اپیزودهای جدید پادکست جنون تقریبا در میانه‌ی هر ماه منتشر می‌شوند و من هنوز متوجه نشدم که چه ترتیب و آدابی برای انتخاب سوژه‌هایشان دارند. از دو پرونده‌ی آخر این پادکست که به ترتیب در تابستان و پاییز امسال منتشر شده، یکی درباره پرونده‌ی بسیار جدیدی است که دادگاهش سال گذشته در آمریکا برگزار شده و دیگری درباره کندی ماسلر مدل لوند و به نسبت معروف آمریکایی و ماجرای قتل شوهران پولدارش است که در دهه ۱۹۶۰ اتفاق افتاده است. 

 

۳. پادکست نوار زرد 

تعداد پادکست‌های جنایی فارسی که راوی شان یک زن باشد، به تعداد انگشت‌های دست هم نمی‌رسد و اگر بخواهیم از بین‌شان انتخاب کنیم، نوار زرد بهترین است. راوی آن طور که خودش می‌گوید در فصل اول این پادکست سراغ قتل‌های سریالی رفته که در ایران اتفاق افتاده‌اند. از اولین اپیزود این پادکست که در مرداد ۱۴۰۰ منتشر شده تا امروز سیزده قاتل معرفی شده‌اند؛ از اصغر قاتل و پزشک احمدی و بیجه و خفاش شب گرفته که مشهورترین‌ها هستند تا فرید بغلانی که معروف به قاتل دوچرخه سوار بوده و طی پنج سال بیش از ۱۲ دختر و زن را در خرمشهر و آبادان کشته است. 

یکی از نقاط قوت این پادکست پخش صدای واقعی مجرمان موقع بازسازی صحنه قتل یا در دادگاه است. همچنین راوی معمولا برای اینکه حس و حال دوره‌ای که قتل‌ها در آن اتفاق افتاده را بهتر درک کنیم، در چند دقیقه درباره حوادث اجتماعی و سیاسی مهم آن زمان هم صحبت می‌کند و گاهی حتی می‌گوید که چه فیلم‌هایی در آن روزها در حال اکران بوده است. و البته که نوار زرد خالی از اشکال هم نیست و یکی از مهمترین اشکالاتی که گاهی حتی توی ذوق هم می‌زند، زاویه‌دار بودن لحن پادکستر است که نمی‌تواند در نقش راوی بی طرف باقی بماند. 

 

۴. پادکست صحنه جرم 

صحنه جرم یکی از بهترین پادکست‌های جنایی فارسی است و تعداد بالای دانلودهای منحصر به فرد هر اپیزود هم نشان می‌دهد خیلی‌ها با من هم عقیده‌اند. صحنه جرم واقعا شبیه اسمش است؛ یعنی تجربه شنیدن این پادکست دقیقا مثل این است که وارد یک صحنه جرم شده‌اید و دارید با چشم خودتان همه زوایای آن را می‌پایید و دنبال کشف کوچکترین سر نخ‌ها هستید. 

لحن پخته و جذاب راوی در کنار انتخاب پرونده‌های پر کشش و جدید که اغلب در پادکست‌های دیگر به آنها اشاره نشده، صحنه جرم را به یک تجربه شنیداری هیجان‌انگیز تبدیل می‌کند. هر چند لحن پادکستر گاهی قضاوت‌گر و جانبدارانه می‌شود، ولی در بیشتر موارد درست سر بزنگاه شنونده را گیر می‌اندازد و تا آخر ماجرا و حتی تا چند ساعت بعد ذهنش را مشغول نگه می‌دارد.

ادامه دارد…

ممکنه از این مقاله‌ها هم خوشتان بیاید:
پست های مشابه بیشتر